Bērni

Bērns nav tāds pats pieaugušais, tikai ar mazu augumu. Tāpēc nav pārsteidzoši, ka daudzi cilvēki par zaļu dzīvesveidu un ēšanu sāk domāt tieši tad, kad ģimenē ienāk bērns. Sava mazā auguma dēļ mazais cilvēks ir daudz uzņēmīgāks pret bīstamajām vielām nekā pieaugušais, jo proporcionāli savai masai ēd, dzer un elpo daudz intensīvāk. Turklāt bērniem strauji veidojas un attīstās būtiskās organisma sistēmas, un apkārtējās vides ietekme šajā posmā var būt īpaši nozīmīga.


Ja par godu mazuļa nākšanai pasaulē nolem remontēt mājokli, dari to ne vēlāk kā mēnesi pirms bērniņa dzimšanas. Bet neaizmirsti, ka arī topošajai māmiņai krāsu un laku izgarojumi kaitē.

Bisfenols A
(Bisphenol A)

 ir endokrīnās sistēmas bojātājviela, ko izmanto cietās polikarbonāta plastmasas (PC) ražošanā. No šīs plastmasas gatavo, piemēram, zīdaiņu pudelītes. Uz iepakopojuma bisfenolu A apzīmē ar PC7 vai otrreizējās pārstrādes simbolu nr.7. Bisfenolu A lieto arī epoksīdsveķu, plastmasas virtuves piederumu, metāla konserva kārbu iekšpuses izolācijai un kosmētikā kā konservantu.

Ievēro tīrību, bet necenties bērna apkārtnē radīt sterilu vidi, izmantojot daudz dažādus sadzīves ķīmijas līdzekļus. Izvairies no sadzīves ķīmijas lietošanas, veļas mazgāšanai izmanto tikai videi draudzīgus līdzekļus vai sarīvētas bērnu ziepes. Izvairies no higiēnas precēm, kas satur sintētiskās smaržvielas, krāsvielas un spirtu.

Bērnistabā izmanto vieglas ēteriskās eļļas. Lavandas piliens uz spilvena palīdzēs saldiem sapņiem, rozmarīna eļļa no rīta uzmundrinās un ļaus pamosties.

Bērnu drēbes var būt apstrādātas ar ķīmiskām vielām, piemēram, bromētajiem liesmu novērsējiem. Tāpēc pirms lietošanas tās noteikti vajag izmazgāt. Nepērc drēbītes, kurām ir plastmasas detaļas. Ja iespējams, dod priekšroku apģērbam no bioloģiski audzētām izejvielām. Laba izvēle ir draugu un paziņu lokā lietotas drēbītes – bērniņi tāpat tās novalkā maz, turklāt tās jau būs vairākkārt mazgātas, līdz ar to atbrīvotas no iespējamām ķīmiskām vielām.

Stilīgie bērnu apģērbi no pazīstamiem zīmoliem ir vecāku, ne bērnu vēlmju apmierināšana.

Cilvēki līdz 90 % laika pavada telpās, bet bērni – pat līdz 95 %. Līdz ar to ir būtiski nodrošināt labu telpu gaisa kvalitāti, tās pastāvīgi vēdinot. Nelieto mākslīgos gaisa atsvaidzinātājus. Pēc iespējas vairāk uzturieties svaigā gaisā.

Atbrīvojies no plastmasas arī bērnistabā. Bērnu mantas spēj uzkrāties un savairoties ātri un milzīgos daudzumos, turklāt, jo to vairāk, jo ātrāk bērni par tām zaudē interesi. Tāpēc vienkārši nepērc plastmasas mantas un par šo politiku informē arī vecvecākus, draugus un radus. Dažas vienkāršas dabīga koka rotaļlietas, kurām nav konkrēts tēls vai funkcija, ļaus bērnam to izmantot daudzveidīgi. Iepazīsieties ar “Padomā, pirms pērc” vietni.

Mūsdienu bērniem raksturīgs dabas deficīta sindroms, jo lielāko savas dzīves daļu tie pavada telpās un mēs gandrīz visu laiku kontrolējam bērnu gaitas. No mājām – mašīnā, no mašīnas – uz skolu, no skolas – uz mājām. Tāpēc ieplānojiet kopīgu laika pavadīšanu dabā. Ļaujiet bērniem doties pasaulē –  savā apkaimē arī bez uzraudzības, pirms tam pārrunājot drošības noteikumus uz ielas un saskarē ar svešiem cilvēkiem.

Kad izvēlies bērnu kosmētiku, rūpīgi izlasi sastāvu un nepērc tādu, kuras sastāvā ir no naftas gatavotās minerāleļļas un citas vielas, par kuru kaitīgumu informē ārsti un vides speciālisti. Atceries, ka pavisam mazam bērnam kosmētikas preces ir nepieciešamas minimāli, pieprasījumus pēc tām mākslīgi rada pati industrija. Bērna pirmajā dzīves gadā var mierīgi iztikt bez ziepēm, šampūniem, krēmiem, vannas putām un visām citām it kā nepieciešamajām un jauki smaržīgajām bērnu kopšanas lietām.

Izmanto ekosertificētu bērnu kosmētiku, dabīgās eļļas, taču galvenais – nepārspīlē.

Baro mazuli ar krūti, cik ilgi vien iespējams. Turklāt rūpējies, lai tavs dzīvesveids ir veselīgs, pati ēd un arī bērnam dod tikai bioloģiski audzētus produktus, dzer daudz ūdens un elpo svaigu gaisu, lieto dabīgu kosmētiku un ķermeņa kopšanas līdzekļus. Ja bērnu ar krūti nebaro, tad izvēlies bioloģiski sertificētus piena maisījumus.

Izvairies no vecu PVC saturošu knupīšu un rotaļlietu lietošanas, jo tie var saturēt ftalātus. Tagad Eiropas Savienībā tos aizliegts izmantot bērnu rotaļlietās un produktos, taču pārdošanā šādas mantiņas ir atrodamas vēl joprojām. Knupīšus un košļājamās spēļlietas, kas paredzētas zobu augšanas laikam, iegādājies no uzticamiem piegādātājiem un izvēlies dabīga materiāla, koka vai cietās plastmasas rotaļlietas.

Bērniem līdz 3 gadu vecumam digitālās ierīces nevajadzētu lietot vispār. Taču mūsdienu dzīvē no tā var nebūt iespējams pilnībā izvairīties, tāpēc svarīgi ievērot, lai bērns pie ierīces nepavada vairāk laika kā pusstundu dienā, un noteikti ne pirms gulētiešanas. Vislabākais veids, kā atturēt bērnu no ekrāniem, ir nevis sodīt ar to atņemšanu, bet pavadīt laiku kopā.

Mīli un pieņem savu bērnu no ieņemšanas brīža līdz sirmam vecumam, bieži runājies ar viņu un vadi dzīvē ar savu piemēru. Pārliecināti, harmoniski un mīloši vecāki ir labākais, ko varat dot saviem bērniem.

Autiņbiksītes

Daži no mums varbūt atceras laikus, kad bija jālieto auduma autiņi, jo nebija citas izvēles. Tos bija jāprot prasmīgi sasiet, tie bija jāmaina pēc katras saslapināšanas un līdz ar to visu laiku jāmazgā. Nu tās dienas ir garām. Gandrīz jebkurā veikalā var iegādāties vienreizlietojamās autiņbiksītes, kas nelaiž cauri mitrumu un ir vienkārši lietojamas. Tās nenoliedzami atvieglo vecāku dzīvi.

Taču visi jaunie vecāki arī pamana, ka autiņbiksītes ārkārtīgi palielina ģimenes atkritumu apjomu. Tās nesadalās vidē – katrs uz pasaules līdz šim saražotais autiņš joprojām pastāv. Viens mazulis gada laikā iztērē tik daudz autiņbiksīšu, ka tās nosegtu divas trešdaļas futbola laukuma.

Videi pati draudzīgākā alternatīva vienreizlietojamām autiņbiksītēm, protams, ir agrīna podiņmācība. Taču, tā kā tas ne vienmēr ir iespējams, ir arī citas videi un mazulim draudzīgākas izvēles.

Piemēram, ir vienreizlietojamās autiņbiksītes no nebalināta materiāla, bez mākslīgajām smaržvielām un citām ķīmiskām vielām. Lielākajā daļā autiņbiksīšu izmantots absorbējošs gēls, kas vidē nesadalās. Arī alternatīvās autiņbiksītes līdz galam nesadalās vidē, taču to ražošana ir videi draudzīgāka, kā arī tās aiztaupa mazuļa jūtīgajai ādai ķīmisku kokteili.

Mazgājamās autiņbiksītes ir videi draudzīgas, jo samazina atkritumu apjomu, un veselīgas, jo nesatur sintētiskās ķīmikālijas. Tā kā tās ir jāmaina biežāk, vēl viens ieguvums ir ciešāks kontakts ar mazuli un biežāka bērna izvingrināšana. Šobrīd ir pieejamas daudzas un dažādas mazgājamās autiņbiksītes, kas ražotas no augstas uzsūktspējas dabīgiem materiāliem un ir ērti lietojamas – tām ir  biksīšu forma un parocīga aizdare. Tās arī ļauj ietaupīt – lai arī pilna komplekta iegādes izmaksas ir salīdzinoši augstas, ilgtermiņā tas būs lētāk, nekā lietot vienreizējos autiņus, it sevišķi, ja tās pēc tam valkās vēl kāds zīdainis. Vienam mazulim būs nepieciešamas apmēram 30 auduma autiņbiksītes, kā arī vairākas mitruma necaurlaidīgās aizsargbiksītes.

Auduma autiņbiksīšu izmantošana, protams, palielina ūdens un enerģijas patēriņu, taču jāņem vērā, ka mājsaimniecībā ar mazuli veļas mašīna jebkurā gadījumā griežas biežāk. Taču, pirms izvēlēties auduma autiņbiksītes, vecākiem noteikti ir jāapsver mazgāšanas un žāvēšanas iespējas – vai mājās būs iespējams izmazgāt nepieciešamo autiņu skaitu?

Padomi

Izvēlies auduma autiņbiksītes no organiskās šķiedras materiāliem: kokvilnas, kaņepju, bambusa.

Nelieto sintētiskos mīkstinātājus, jo tie samazina uzsūktspēju.

Kad mazulim vairs nevajag auduma autiņbiksītes, saglabā tās nākamajam bērnam vai atdod citai ģimenei – auduma autiņbiksīšu lietderīgais mūžs ir ilgāks nekā viena bērna autiņu periods.

Mazgā tās veļasmašīnā zemā temperatūrā, lietojot videi draudzīgus mazgājamos līdzekļus.

Žāvē tās svaigā gaisā, nevis veļas žāvētājā.

Rotaļlietas

Bieži vien vecāki iegādājas rotaļlietas, lai kompensētu bērniem to laiku, ko viņi tiem nespēj veltīt aizņemtības dēļ, bet bērni par to priecājas. Bērni ir daudz mazāk aizsargāti pret reklāmu nekā pieaugušie, līdz ar to pieprasa rotaļlietas, kas tiem asociējas ar TV šovu, multfilmu un mākslas filmu varoņiem, ar reklāmās redzēto. Mūsu bērni iemācās atpazīt dažādas preču zīmes, pirms tie apgūst lasīšanu un rēķināšanu. Bērniem nekad nebūs pietiekami daudz rotaļlietu, viņi terorizē savus vecākus, lai tie iegādātos jaunas un jaunas mantas. Tās ir kā vielas, kas rada atkarību.

Modernās rotaļlietas ierobežo bērnu iztēli, un pētījumi rāda, ka patiesībā viņiem nav vajadzīgs tik daudz rūpniecisko spēļmantiņu.

Daudzas rotaļlietas arī rada un nostiprina dzimumu stereotipus. Kompānijas vēl joprojām daudzas rotaļlietas ražo un reklamē atsevišķi zēniem un meitenēm, veicinot šādu stereotipu veidošanos. Zēnu rotaļlietas mēdz būt agresīvākas un vardarbīgākas. Rotaļlietas meitenēm uzspiež stereotipus par to, ka sievietes ziņā ir mājsaimniecības darbi un bērnu kopšana. Pētījumi rāda, ka meitenes pārsvarā vēlas lelles un zēni – mašīnas, taču tā ne vienmēr ir viņu pašu izvēle, to uzspiež reklāmas un vecāki gluži tāpat kā sārtos un zilos ratiņus un kombinezonus.

Bērnu rotaļlietas var saturēt PVC, kas satur ftalātus (ķīmisko vielu grupa, kas mīkstina plastmasu). Ftalātus tur aizdomās par negatīvu ietekmi uz endokrīno sistēmu, un daži no tiem var būt kancerogēni. Vairāki pētījumi arī pierāda, ka ftalāti izsauc alerģijas. Kopš 1999. gada ES likumdošana nosaka, ka daļu ftalātu ir aizliegts lietot par trim gadiem jaunāku bērnu rotaļlietās, kuras ir paredzēts likt mutē. Taču, kā apgalvo Greenpeace, lai arī ftalātus neizmanto, PVC satur citus ķīmiskos savienojumus, kas var kaitēt bērnu veselībai. Uz lielākās daļas plastmasas rotaļlietu var atrast PVC simbolu, lai arī tas ne vienmēr ir labi pamanāms.

Vides aspekti
Laika gaitā rotaļlietu rūpniecība ir pārgājusi no dabīgo materiālu (koka, metāla, māla u. tml.) izmantošanas uz plastmasu. Tagad 80 % no visām rotaļlietām veido no plastmasas. Šis materiāls ne tikai patērē vairāk dabas resursu (pamatā naftu), bet to ir arī grūtāk pārstrādāt. Ķīmiskās vielas, ko plastmasai pievieno ražošanas procesā, var kaitēt dabai un cilvēku veselībai.

Daļa rotaļlietu kļuvušas ļoti tehniskas un datorizētas. Tas rada papildu vides slodzi, jo šīm spēļlietām ir nepieciešama enerģija, lai tās darbotos. Bateriju ražošanā patērē 50 reizes vairāk enerģijas, nekā no tām iegūst lietošanas laikā, un tās kļūst par bīstamajiem atkritumiem (to sastāvā ir smagais metāls kadmijs). Svinu bieži vien izmanto, lai rotaļlietām piešķirtu krāsu. Abas šīs vielas ir bīstamas apkārtējai videi un cilvēkiem un lielās koncentrācijās ir atrodamas cilvēku un dzīvnieku audos un asinīs. Noteiktā koncentrācijā svins un kadmijs var atstāt negatīvu ietekmi uz nervu sistēmu.

Darba apstākļi

Pasaulē rotaļlietu tirgū dominē divas kompānijas: Hasbro un Mattel. 75 % visu pasaules rotaļlietu ražo Ķīnā, jo tur ir zemākas ražošanas izmaksas, īpaši darbaspēks. Taču tas, kas notiek rotaļlietu rūpnīcās, nemaz nelīdzinās Disneja pasakām. Netiek ievērotas darbinieku tiesības, darba un vides aizsardzības standarti, netiek apmaksātas virsstundas, un ir atrasti daudzi citi pārkāpumi. Strādnieks saņem tikai 1/2000 daļu no katras tā saražotās rotaļlietas vērtības vai mazāk nekā 2 ASV centus par katru saražoto mantu.

Diemžēl firmas, uzzinot šādu pētījumu rezultātus, bieži nevis mēģina uzlabot apstākļus, bet vienkārši slēdz rūpnīcas, atstājot cilvēkus bez darba, un pārceļ ražotni uz citu vietu, kur atkal neievēro labu ražošanas praksi.

Arī darba apstākļi mēdz būt bīstami, temperatūra darbavietā var sasniegt pat 40 ºC. Darbinieki strādā ar toksiskām līmēm, krāsām un šķīdinātājiem bez piemērota aprīkojuma un ventilācijas, līdz ar to ciešot no reiboņa, nelabuma, ģīboņa, ādas izsitumiem un kakla iekaisumiem. Strādnieki bieži vien nav informēti, cik kaitīgos apstākļos strādā.

Pērkot savam bērnam skaistu, un bieži vien arī dārgu plastmasas lelli vai rotaļlietu no šiem ražotājiem, mēs atbalstām to, kā tie izturss pret rūpnīcu strādniekiem, kā arī veicinām vides piesārņojumu. Rotaļļietas dzīves cikls: ražošana, iepakojums, transports no Ķīnas rada ievērojamu ietekmi uz vidi, bet bērns interesi par mantu var zaudēt jau pēc dažām dienām vai pat stundām.

Padomi

Pavadi vairāk laika ar saviem bērniem un rīko dažādas lomu spēles.

Izvēlieties nevis plastmasas, bet koka un auduma rotaļlietas.

Neizvēlies preces no firmām, kuras pārkāpj darba tiesības.

Vienmēr pērc tikai energoefektīvas baterijas vai – vēl labāk – akumulatorus, ko var vairākkārt uzlādēt. Izlietotās baterijas nes atpakaļ uz veikalu, kur tās ir jāpieņem, vai nodod bīstamo atkritumu savākšanas punktos.

Izgatavo rotaļlietas pats no dažādiem mājās pieejamiem materiāliem, piemēram, virteni, ko novilkt pāri gultiņai, var pagatavot no zvaniņiem, maisiņā iebērtiem akmentiņiem, grabošām pogām.

Izvairies no rotaļlietām, kas satur PVC (vairākas firmas – Lego, Brio AB, Green Baby, Rubbermaid – jau ir pasludinājušas, ka neizmantos PVC rotaļlietu ražošanā).

Pieprasi rotaļlietu firmām, lai tās pārtrauc izmantot toksiskās vielas rotaļlietu ražošanā un strādniekiem nodrošina normālus darba apstākļus.

Pamudini bērnus rūpēties par savām rotaļlietām. Ja mantiņas salūst, nemet tās ārā, bet gan salabo. Arī lietoto preču veikalos bieži vien var atrast ļoti labas spēļmantas.

Zaļais ceļvedis vienuviet sniedz atbildes uz jautājumiem un aktuālu informāciju par to, kā dzīvot zaļu, sociāli atbildīgu un videi draudzīgu dzīvi. Tas noderēs gan tiem, kuri jau ir zaļi domājoši un dzīvojoši, gan arī tiem, kas pirmo reizi uzdos jautājumus par to, no kurienes nāk pārtika un kāpēc apģērbs mēdz būt tik lēts. Var likties – te visa ir ļoti daudz, un vienam cilvēkam to visu ieviest dzīvē nav iespējams. Jā, katrs atsevišķi mēs varam veikt mazus soļus un nelielas izmaiņas, bet visi kopā – vairāk. Tāpēc šajā izdevumā arī aicināsim būt aktīviem un veicināt lielākas kopējās pārmaiņas, iesaistoties sabiedriskās kustībās un izvirzot prasības lēmumu pieņēmējiem.

Piedalīties

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

Noklikšķinot uz “Sūtīt”, jūs piekrītat personas datu apstrādei