Sekss

Veselīga seksuālā dzīve ietver daudzus savstarpēji papildinošus aspektus. Lai vai kādas būtu attiecības – heteroseksuālas, homoseksuālas, monogāmas vai poligāmas –, to pamatā ir sava ķermeņa un tā vajadzību apzināšanās, kā arī cieņa pret otra cilvēka ķermeni. Lūk, daži ieteikumi harmoniskām seksuālām attiecībām.

Fiziskās aktivitātes

Vesels ķermenis un spēja brīvi kustēties sniedz dzīvotprieku gan ikdienas gaitās, gan arī seksuālajā dzīvē. Īpašu uzmanību iegurņa veselībai pievērš Pilates un joga, bet arī jebkādas citas fiziskās kustības padarīs ķermeni vitālu un palielinās seksuālo apetīti.

Harmoniskas partnerattiecības

Romantiskā izbraucienā dodieties ar divriteņiem, ejiet kopā dušā, romantisko vakariņu galdu klājot, izvēlies veģetāru ēdienu – tas ietekmē ķermeņa izdalījumu smaržu un garšu. To uzlabojošas īpašības piemīt sparģeļiem, banāniem, dažādām ogām, burkāniem, šokolādei, čili pipariem, riekstiem, lakricai, ingveram, ķirbim un tā sēklām, sojai.

Seksa rotaļlietas

Ja seksuālo dzīvi bagātini ar seksa rotaļlietām vienatnē vai pārī, vērtīgi zināt, ka liela daļa vibratoru un citu seksa rotaļlietu satur ftalātus, kas mīkstina cieto plastmasu un kaitē veselībai. Latvijā var iegādāties seksa rotaļietas, kurās saskaņā ar ražotāju sniegto informāciju ftalātu nav. Iesakām izvēlēties kvalitatīvus priekšmetus no stikla, metāla, silikona, gumijas vai cietas plastmasas. Ja tiek lietots mīkstas plastmasas vibrators, ieteicams izmantot prezervatīvu, lai novērstu ftalātu iekļūšanu organismā. Tāpat arī jāpievērš uzmanība, lai  baterijas būtu vairākkārt uzlādējamas, lubrikanti nesaturētu naftas pārstrādes produktu, mākslīgu aromātvielu, krāsvielu un garšas piedevas. Tādi ir, piemēram, Pjur Vegan lubrikanti, YESforLOV.

Seksuālās attiecības ietver arī drošu un abiem partneriem piemērotu kontracepciju

Cilvēku skaits pasaulē pēdējo gadsimtu laikā ir  strauji pieaudzis. Paaugstinoties  prasībām pēc ērtas dzīves, pieaug arī resursu patēriņš, jo īpaši – globālajos ziemeļos. Ekosistēmas vairs nespēj tikt galā ar aizvien lielāko slodzi, tāpēc bērnu radīšana vairs nav uzskatāma par pašsaprotamu dzīves ceļu. Iemesli bērnu radīšanai katram būs savi, bet nevajadzētu ļauties sociālajam spiedienam un dzemdēt tāpēc, ka visiem draugiem jau bērni ir un radu saietos jautājums “kad būs?” ir nomocījis.

Lai arī medijos bieži nākas dzirdēt par pasaules pārapdzīvotību, ja šis ir iemesls lēmumam – dzemdēt bērnus vai nē – , iesakām ielūkoties arī cita veida informācijas avotos. Lai arī nenoliedzams ir fakts, ka daudzviet globālajos dienvidos trūkst izpratnes un zināšanu par dzimstības kontroli, kā arī bērnu daudzumu ģimenē ietekmē kultūrā un sociāli ekonomiskajā situācijā sakņoti priekšstati, tomēr diskursam, ka, piem., Ķīnā un Indijā būtu jādzemdē mazāk, ir arī rasisma un kolonizācijas pieskaņa, Iesakām ielūkoties arī dažos pārapdzīvotības mītos.

Aprēķini rāda, ka iedzīvotāju dzimstība pazemināsies un ka iedzīvotāju skaita pieaugums saistīts arī mūža ilguma palielināšanos. Plašāk par iedzīvotāju skaitu lasiet.

Ja bērnu radīšana nav plānos, vislabāk izmantot lateksa prezervatīvus (MySize Pro, EXS Delay Endurance, Control Me&V), kas izgāztuvē ar laiku sadalās. Lielākajai daļai gan klāt ir pievienots kazeīns, ko iegūst no piena, taču ražo arī vegānus lateksa prezervatīvus, pat tādus, kas ražoti no gumijas ar godīgās tirdzniecības sertifikātu. Poliuretāna kondomi bioloģiski nenoārdās. Tāpēc noteikti neizmet izmantotos prezervatīvus tualetes podā. Ūdens attīrīšanas staciju darbiniekiem nav ne mazākā prieka tos zvejot laukā. Ietin tos papīrā, kas netraucēs gumijai izgāztuvē sadalīties, un izmet atkritumos.

Lai samazinātu prezervatīvu izmantošanas apjomu, var noteikt auglīgās dienas, novērojot bazālās temperatūras izmaiņas un izdalījumus no dzemdes kakla. Auglīgais posms sākas menstruālā cikla sestajā dienā vai tad, kad parādās dzemdes kakla izdalījumi. Tas beidzas trešās dienas vakarā pēc tam, kad izdalījumu bijis visvairāk, un kad sievietei trešo reizi temperatūra ir augstāka nekā sešās iepriekšējās reizēs – beidzamais rādījums augstāks par 0,2 grādiem. Te var palīdzēt īpaši minidatoriņi vai sieviešu cikla mērīšanas aplikācijas. Lai labāk izprastu ovulāciju un saskaņā ar to vai nu izvairītos no grūtniecības vai plānotu to, konsultējies ar savu ginekologu. Internetā pieejama noderīga informācija, piem., šeit. Arī vīrieši ir atbildīgi par kontracepciju. Piem., vazektomija ir dzimstības kontroles veids un tā ir arī atgriezeniska operācija.

Hormonālā kontracepcija, salīdzinot ar prezervatīviem, samazina atkritumu daudzumu, taču joprojām ir strīdīgs jautājums par tās ietekmi uz sievietes veselību. Turklāt hormoni kopā ar urīnu nokļūst ūdenī, kur apdraud zivju vairošanos.

Zaļais ceļvedis vienuviet sniedz atbildes uz jautājumiem un aktuālu informāciju par to, kā dzīvot zaļu, sociāli atbildīgu un videi draudzīgu dzīvi. Tas noderēs gan tiem, kuri jau ir zaļi domājoši un dzīvojoši, gan arī tiem, kas pirmo reizi uzdos jautājumus par to, no kurienes nāk pārtika un kāpēc apģērbs mēdz būt tik lēts. Var likties – te visa ir ļoti daudz, un vienam cilvēkam to visu ieviest dzīvē nav iespējams. Jā, katrs atsevišķi mēs varam veikt mazus soļus un nelielas izmaiņas, bet visi kopā – vairāk. Tāpēc šajā izdevumā arī aicināsim būt aktīviem un veicināt lielākas kopējās pārmaiņas, iesaistoties sabiedriskās kustībās un izvirzot prasības lēmumu pieņēmējiem.

Piedalīties

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

Noklikšķinot uz “Sūtīt”, jūs piekrītat personas datu apstrādei